Od 29 października br. specjalistyczne badania wymagane w diagnostyce osteoporozy będą wykonywane w szpitalu w Świeciu. W placówce powstała pracownia densytometrii.Badanie densytometryczne stosowane są w diagnostyce oraz monitorowaniu przebiegu osteoporozy pierwotnej i wtórnej. Umożliwia ono wykrycie zmian zachodzących w tkance kostnej na bardzo wczesnym etapie. Rekomendowane jest, aby wykonywać je profilaktycznie u kobiet powyżej 65 r.ż. oraz u wszystkich osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy. Wskazaniem do badania są, m.in.:

• wiek (kobiety w okresie menopauzy i po, mężczyźni po 60 r.ż)
  • niska podaż wapnia i witaminy D w diecie (nietolerancje i alergie pokarmowe),
  • złamania kości po minimalnych urazach,
  • niska masa urodzeniowa,
  • nadczynność tarczycy bądź przytarczyc, cukrzyca, zespół Cushinga, choroby nerek, choroby reumatyczne
  • choroby reumatologiczne
  • bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe w kręgach

Badanie trwa około 15 minut i polega na przeswietleniu kości biodrowej i/lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa w pozycji leżącej. Do pracowni szpital zakupił nowoczesny densytometr, który zapewnia wysokiej jakości wyniki badania przy zastosowaniu minimalnej dawki promieniowania, na którą narażony jest pacjent.

Pracownia densytometrii w Nowym Szpitalu w  Świeciu będzie funkcjonowała od dnia 29 października br. Rejestracji można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu 41 240 0000 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Warto przypomnieć, że w szpitalu funkcjonuje również poradnia leczenia osteoporozy.