Ratownictwo medyczne w województwie kujawsko-pomorskim otrzymało dzisiaj cztery nowe karetki, które będą zabezpieczały rejony operacyjne w Świeciu, Osiu, Wąbrzeźnie i Kcyni. Uroczystość przekazania ambulansów odbyła się przy urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy.

Podczas uroczystości wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział: – Te 4 karetki trafiają do tych szpitali, które w czasie pandemii współpracowały z naszym sztabem kryzysowym i mocno włączyły się do tego, aby sytuację w województwie kujawsko-pomorskim ratować, stabilizować i wspierać. Szpital w Świeciu najszybciej włączył się do akcji i pracy na rzecz pandemii, ponieważ ma oddział zakaźny. Z kolei w szpitalu w Nakle i Szubinie oraz w Wąbrzeźnie zostało utworzonych 161 miejsc covidowych.

Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital Holding S.A. podziękował wojewodzie za wsparcie w zakupie karetek. – Niezawodne i sprawne ambulanse to niezbędne narzędzie do pracy zespołów ratownictwa medycznego, których zadaniem jest zabezpieczenie pacjenta i przewiezienie go do właściwego ośrodka medycznego. Cieszę, że pojawiły się możliwości doposażenia zespołów ratowniczych w nowoczesne auta i profesjonalny sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i nasi pracownicy zasługują na to – mówi Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

Nowocześnie wyposażony VW Crafter ma na pokładzie wysokiej klasy sprzęt niezbędny przy prowadzeniu akcji ratowniczych: defibrylator Lifepack 15 z możliwością teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej oraz  pompę infuzyjną, ssak automatyczny, nowoczesny respirator transportowy Parapac 310+ z możliwością wentylacji CPAP – szczególnie istotne u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Zakup ambulansów został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość jednego pojazdu to około 500 tys. zł. Z tego samego projektu ratownictwo otrzymało również środki ochrony osobistej.